Bishop announces full-time appointment changes

4/12/2015

North Alabama Conference Bishop Debra Wallace-Padgett and the Cabinet announce the following full-time appointment changes to take effect in June 2015. 

 

 

Central District

 

CE

Bluff Park Associate

Angela Martin

CE

Clearbranch Associate

Clay Farrington

CE

Gardendale - Mt. Vernon Associate

Jake Barrett

CE

Graysville/Adamsville

David Commer

CE

Long Memorial/Williams Chapel

David Dale

CE

Midway

Charlie Brown

CE

New Beginnings Associate

Troy Walker

CE

Palmerdale

Kevin Payne

CE

Vestavia Hills Associate

Tyler Hopkins

 

Cheaha District

 

CH

Center Point

Peter von Herrmann

CH

DeArmanville

Abi Carlisle-Wilke

CH

Eulaton

Henry Gibson

CH

Goshen

Nedra Deerman

CH

Jacksonville First Senior Pastor

Lyle Holland

CH

St. Mark

Tim Kendrick

CH

Trinity/Coldwater

Don Barnett

CH:

Jacksonville First Associate

Andy Curtis

CH:

Ranburne/Wise Chapel/Pleasant Grove

Chris Cone

CH:

The Gathering Place Associate Pastor/Moody Senior Pastor

Patsy Carlberg

CH:

Trussville First Associate

Joe DeWitte

 

Mountain Lakes District

 

ML

Cedar Bluff First/Sand Rock

Don Wright

ML

Crossville First

Ron Howard

ML

Section

Billy Weems

ML

Springville First

Chip Vann

ML

St. Paul/Attalla First

Mark Parris

ML

Upper Sand Mountain Parish

Woody Woodin

ML

Warrenton

Blue Vardaman

 

Northeast District

 

 

ATEM:  Northeast District Superintendent

Tom Parrish

NE

Asbury Associate

Chris Montgomery

NE

Epworth

Todd Noren-Hentz

NE

Latham Senior Pastor

Mike Ratliff

NE

New Church NE

John Ryberg

NE

New Market

Christy Noren-Hentz

NE

Randall's Chapel

Pat Mahan

NE

St. Paul (Huntsville) Satellite

Percy Nolan

NE

St. Paul (Huntsville)

Mark Williams

 

Northwest District

 

NW

Decatur First

Hughey Reynolds

NW

Edgemont

Belinda Rives

NW

Forrest Chapel

David Teel

NW

Haleyville First

Russell Hestley

NW

New Church NW

Jason Greene

NW

Riddle's Chapel

Becky Lowery

NW

Salem-Hartselle/Moss Chapel

Angela Teel

NW

Trinity

Patrick Gunn

NW

Tuscumbia First

Rudy Guess

 

South Central District

 

 

ATEM:  South Central District Superintendent

Bill Morgan

SC

Camp Branch

Eddie Bolen

SC

Canterbury

Dale Cohen

SC

Church without Walls Associate

Caitlyn Harper

SC

Church without Walls Associate

Garrett Harper

SC

Goodhope

Sonny Champion

SC

Harpersville

Sheree Elliott

SC

Lesters Chapel

Melissa Patrick

SC

Montevallo First

Lawton Higgs

SC

Morgan

Ryan Rosser

SC

Mountain Chapel

David Carboni

SC

Oakmont

Jack Hinnen

 

Southeast District

 

SE

Ava

Rick Talley

SE

Bradford/Bethany

Donnie Patterson

SE

Dadeville First

Patrick Cooley

SE

Duncan Memorial/Sunny Level

Paula Calhoun

SE

Wedowee First

Josh Hickman

 

Southwest District

 

SW

Forest Lake

Kevin Thomas

SW

Hannah/Elmore-Center/Hargrove

Joey Karr

SW

Jennings Chapel

Matt Reed

SW

Reform

Joyce Snyder

SW

River of Living Water

Richard Stryker

SW

Vernon First

Bill Brown

 

Appointments to Extension Ministries

 

 

ATEM: BSC Chapel

Julie Holly

 

ATEM: Director of New Church Training

Matt Jones

 

ATEM: Executive Director of the Board of Ordained Ministry

Ron Schultz

 

ATEM: Executive Director of Ethnic Ministries/New Beginnings

Clinton Hubbard

 

ATEM: Executive Director of New Church Development

Richard Hunter

 

These appointments, along with part-time appointments to be announced in May, will be fixed during the 2015 North Alabama Annual Conference, which will gather on the campus of Birmingham-Southern College May 31-June 2.  Clergy will move to their new appointments on Wednesday, June 10.


comments powered by Disqus
Discover, Develop and Deploy Spiritual Leaders to Make Disciples of Jesus Christ for the Transformation of the World.