Bishop and Cabinet announce full-time appointment changes

5/1/2006

Bishop William H. Willimon and the North Alabama Conference cabinet announce the appointment changes for full-time clergy and full-time local pastors for the 2006-07 conference year. These appointments will become effective in mid-June following the June 1-3 North Alabama Annual Conference meeting.

Here are the full-time appointment changes organized in the current 12 districts and listed by church name and number.

Rev. Don Neal reports these changes in the current Albertville District.

  • 1005 Albertville First  - J. Michael Ratliff              
  • 1072 Lester Memorial Associate  - Dale L. Capron
  • 1102 Section  - Kenneth Paul Graham
  • New Church Albertville  - Jeffery S.  Davis
  • Director of Upper Sand Mountain Parish  - Theodore Gilbert Crum

Rev. Dorothy Ann Webster reports these changes in the current Anniston District.

  • 2002 Carpenter  - Robert L. Hurst
  • 2034 Lincoln  - Chris A. Carson
  • 2038/2036 Munford/Bethlehem  - Lynn W. Moore
  • 2045 Oxford First  - David E. Holmes                
  • 2076/2077/ 2011 Ranburne/Lecta/Wise Chapel  - Joseph H. Gamble
  • 2082 Glen Addie Mission  - Jack P. Causey    

Dr. T. Michael Morgan reports these changes in the current Birmingham-East District.

  • 3012 Canterbury Associate  - Sheryl Thornton
  • 3017 Birmingham First Associate  - Nancy Hornsby
  • 3033 St. John  - Cathy G. Myers
  • 3038 Trinity Associate  - David Barnhart
  • 3041 Vestavia Hills  - Dalton B. Styes
  • 3041 Vestavia Hills   - John Baker Mullaney
  • 3041 Vestavia Hills Associate  - Sherry N. Harris  
  • 3047 Wilson Chapel  - Timothy W. New II
  • 3054 St. James (Irondale)  - James Fields
  • 3057 Riverchase Associate  - Jack Hinnen        
  • Urban Ministries/New Church   - R.G. Lyons

Rev. Dalton Styes reports these changes in the current Birmingham-West District.

  • 4002 Arnolds Chapel  - Marian T. New
  • Academy Drive New Church  - David M. Barnes


Dr. William H. Bostick reports these changes in the current Decatur District. 

  • 5021 Cullman First Associate  - Peter F. von Herrmann
  • 5034/5035 Elkmont/Pettusville  - Alex Earl Beaube
  • 5039 Forrest Chapel  - Gene L. Lankford
  • 5041/5060 Gandys Cove/Mt. Tabor  - Brady Emerson McCullough, Jr.
  • 5066 Riddles Chapel  -  John Phillip Smith
  • 5085 St. Luke  - Ronald Douglas McKay
  • 5094 Hopesprings  - Billy Michael Butler

Rev. Hal Noble reports these changes in the current Florence District.

  • 6019 Florence First Associate  - Melisa Saccucci
  • 6021 North Wood  - Peter Hawker
  • 6023 St. John  - Abigail Carlisle Wilke
  • 6025 Green Hill  - Steve Reding
  • 6026/6032/6046/6027Bear Creek/Isbell/Phil Campbell/Hackelburg  - Mark Woodruff
  • 6036 Lexington  - Roy Bryant
  • 6040/6041 Green's Chapel/Milner's Chapel  -  Rickey Green
  • 6051 Rogers Chapel  - Dennis Herron
  • 6052 Rogersville  - Bob Murray
  • 6060 Sheffield First   - Zeke Haselden
  • New Church Brandon  - Timothy Saccucci

Dr. Steven Screws  reports these changes in the current Gadsden District.        

  • 7007 Attalla First  - Mark R. Smith
  • 7016  Cedar Bluff First  - Thomas D. Russell
  • 7020/7021 Collinsville First/Portersville  - Chris Roberts
  • 7022 Fairview  -  Joseph M. Karr
  • 7046/2061 Glencoe First/Union  - Jeffrey Dunaway

Rev. D. Thomason Bell, Jr. reports these changes in the current Huntsville District.

  • 8006 Ford's Chapel  - Herb Robertson
  • 8008 Hazel Green  - Michael Stewart
  • 8013 Huntsville First Associate  - Brant Butler
  • 8015 Holmes Street  - Kelly Clem
  • 8021 St. Paul (Huntsville)  - Sheree Elliott
  • 8022 Trinity Associate  - Matt Reed
  • 8046 Shiloh  - Matt Smith
  • New Church Cove  - Mike Edmondson

Dr. Glenn Conner reports these changes in the current Jasper District.

  • 9027/9001 Graysville/Adamsville  - Jim Nap
  • 9016/9024 Cordova Long Memorial/Williams Chapel  - Ryan Rosser
  • 9008 Bethlehem Station  - Greg Cook
  • 9035/9049 Zion/Oakman  - Anthony Gilbreath
  • 9019/9003 Detroit/Crews  - Dalton Eason
  • 9072/9080  Addison/Houston  - Walter Jury

Rev. Paul D. Messer reports these changes in the current Roanoke District.

  • 10005 Ashland First  - William Thomas Holt
  • 10064 Rock Mills  - Andrew Scott Dressler
  • 10068/10021 Shawmut/Harrington Heights  - Bridget E. Dowdy
  • 10070/10071 Wadley First/ Almond  - Martha Sue Hauser

Rev. Gary Ward reports these changes in the current Sylacauga District.

  • 11002/11051 Bethany/Weogufka  - Dale Groom
  • 11012 Childersburg First  - Ralph Barrow
  • 11013 Columbiana  - Don Wright
  • 11014/11057 Concord/Oak Grove (Talladega)  -  Deborah Gibson Epley
  • 11030 Montevallo First  - Bill Brown
  • 11036 Risers Chapel  - Joe Little
  • 11054/11031 Vincent/Mt. Tabor   - Warren Wilder
  • 11056/11055 Wilsonville/Old Chapel  - Ron Echols
  • 11065 Christ Connection  - Keith Beatty 

Rev. Charles Lee reports these changes in the current Tuscaloosa District.

  • 12039 Gordo First  - Billy H. Weems
  • 12059 Reform  - Sandra (Susie) Knedlik
  • 12063 Cottondale  - John Hassell
  • 12065 Druid Hills  - Patsy Carlberg
  • 12066  Tuscaloosa First Associate /New Church  - Jonathan Herston
  • 12068   Hargrove Memorial  - Sandy Felkins

A complete list of the new clergy appointments will become available on the North Alabama Conference website (www.northalabamaumc.org) during the 2006 Annual Conference meeting which will be June 1-3 on the campus of Birmingham-Southern College.


comments powered by Disqus
Discover, Develop and Deploy Spiritual Leaders to Make Disciples of Jesus Christ for the Transformation of the World.