Bishop and Cabinet announces full-time appointment changes

4/19/2020

Bishop Debra Wallace-Padgett and the Cabinet announce the following full-time appointment changes to take effect this summer.

District

Charge

Moving Clergy

 

Central District

 

CE

Crumly Chapel / New Beginnings Associate

Kiki W. Terry

CE

Cullman First

Lyle Holland

CE

Earnest / Pine Grove

Nedra Deerman

CE

Long Memorial / Williams Chapel

Lee Witherington

CE

New Beginnings

John Baldwin

CE

Palmerdale

Tyler Cantrell

CE

Pinson / Center Point

Joe DeWitte

CE

St. Andrews

Robert Lancaster

CE

St. Paul / Central District Associate

Richard Stryker

 

 

 

 

Cheaha District

 

CH

Anniston First

Tammy Jackson

CH

DeArmanville

Paul Vick

CH

Jacksonville First

Steve West

CH

Leeds First

Chris Stallings

CH

Lincoln

Jeff Ponder-Twardy

CH

Ohatchee / Ragan Chapel

Jenny You

CH

St. Mark (Anniston)

Joshua Allison

 

 

 

 

Mountain Lakes District

 

ML

Cedar Bluff

Will Etheridge

ML

Hope

Greg Ezell

ML

Skirum / Fairview

Greg Leonard

 

 

 

 

Northeast District

 

NE

Arab First

Todd Henderson

NE

Asbury Executive Pastor

Robin Scott

NE

Baileyton

Stephen Benefield

NE

Center Grove

Dedric Cowser

NE

Director of Ministry with the Poor / Mission and Advocacy

Adlene Kufarimai

NE

Executive Director New Church / Heritage UMC Co-Pastor

Suzanne Katschke

NE

Hazel Green

Chuck Worley

NE

Holmes Street

Jonathan Todd

NE

Lacey Springs

Dale Capron

NE

Lakeside

Randy Kelley

NE

Lakeside Associate

Sam Wilson

NE

Northeast District Latino Ministry

Hur Morales

NE

Trinity Associate

Carrie Jones

 

 

 

 

Northwest District

 

NW

Central (Decatur)

Miriam Smith

NW

Houston Memorial

Becky Scott

NW

Rogers Chapel / Milner’s Chapel

Ralph Mann

NW

Rogersville

Holly Woodall

NW

Russellville First

Todd Owen

NW

The Church at Stone River Associate

Megan Barber

 

 

 

 

South Central District

 

SC / CE

South Central / Central District Superintendent

Rick Owen

SC

Church at Cahaba Bend

Patrick Friday

SC

Church of the Reconciler Co-Pastor

Sarah Smoot

SC

Grace

Tyler Christiansen

SC

Lakeview-Pelham's First

Chris Herbert

SC

Mountain Chapel

Lewis Archer

 

 

 

 

Southeast District

 

SE

Southeast District Superintendent

Donald Smith

SE

Childersburg

Mike Holland

SE

Equality

Keith Smith

SE

Goodsell / Powell Chapel

Kelsey Barnes

SE

Lineville / Oak Grove

Richard Garlen

SE

Lineville / Oak Grove Associate

Renee Garlen

SE

St. Thomas / Haven Memorial

Thomas Muhomba

 

 

 

 

Southwest District

 

SW

Big Sandy / Duncanville

Noah Phillips

SW

Fayette First

Ben James

SW

Macedonia / Druid Hills

Diane Housler

SW

River of Living Water

Jimelvia Martin

SW

St. Mark (Northport)

Bo Lloyd

SW

Tuscaloosa First Associate

Amy Howard

 

These appointments, as well as additional appointments to be announced at a later date, are currently scheduled to become effective on July 1, 2020. This date is subject to change if in the coming weeks it is deemed wise to do so for further COVID-19 mitigation.


comments powered by Disqus
Discover, Develop and Deploy Spiritual Leaders to Make Disciples of Jesus Christ for the Transformation of the World.