New appointment year begins July 1

7/1/2020

Today, July 1, 2020, marks the beginning of the new North Alabama Conference appointment year for 2020-2021. Historically called "Moving Day" in North Alabama, it is the day clergy begin their new appointments and congregations begin their ministries with new pastors.

The following people are moving to new appointments. Please remember these clergy and supply preachers and the congregations receiving them in your prayers during this time of transition.

 

Appointment

District

Charge

Ray Whittaker CE Bethel
Roy Williams Jr. CE Bethlehem (Hueytown)
Jonathan Goss CE Birmingham First
John Harrison CE Boldo
Dwight Christolear CE Crossroads
Kiki Terry CE Crumly Chapel / New Beginnings (Associate)
Lyle Holland CE Cullman First
Nedra Deerman CE Earnest / Pine Grove
Paul Campbell CE Flat Rock / Sharon Grove / Hanceville
Barbara Cleveland CE Lamon's Chapel
Lee Witherington Sr. CE Long Memorial / Williams Chapel
John Baldwin II CE New Beginnings
Tyler Cantrell CE Palmerdale
Joe DeWitte CE Pinson / Center Point
Horace Blount III CE Pleasant Grove (Hanceville)
Robert Lancaster CE St. Andrews
Richard Stryker III CE St. Paul (Birmingham) / Central District Associate
Kelly Bottcher CE Vestavia Hills (Associate)
Tammy Jackson CH Anniston First
Abi Carlisle-Wilke CH Bethlehem / Ironaton
Leon Kenedy CH Brownsville
Paul Vick CH DeArmanville
Michael Dunbar CH Goshen
Franky Swiney CH Haven
Steve West CH Jacksonville First
Chris Stallings CH Leeds First
Jeff Ponder-Twardy CH Lincoln
Jenny You CH Ohatchee / Ragan Chapel
Joshua Allison CH St. Mark
Joe Edmondson ML Belcher's Chapel
Tom Laile ML Bellevue / Union Hill
Will Etheridge III ML Cedar Bluff First
Billy York ML Christ Central
Greg Ezell ML Hope of Albertville
Ken Cooper ML Howellton
Tyler Perkins ML Mt. Carmel
Carol Gullatt ML Mtn. Lakes District Staff / Cedar Hill / Collinsville First
Early Helms ML Pine Grove (Dekalb)
Greg Leonard ML Skirum / Fairview
Berry Faust ML Snead First
Jason Talton ML Snead Memorial / Forrest Home
Jimmy Hall ML Turkeytown
Rob Reynolds ML Valley Head
Todd Henderson NE Arab First
Robin Scott NE Asbury (Associate)
Stephen Benefield NE Baileyton
Joseph Sheehy NE Cameron
Dedric Cowser NE Center Grove
Suzanne Katschke NE Executive Director of New Church / Co-Senior Pastor Heritage
Al Geise Jr. NE Gurley
Charlie Brown Jr. NE Hamby's Chapel
Chuck Worley NE Hazel Green
Jonathan Todd NE Holmes Street
Dale Capron NE Lacey's Spring
Randy Kelley NE Lakeside
Dale Clem NE Monte Santo
Hur Morales NE Northeast District Director of Latino Ministries
Sam Wilson NE St. Paul (Huntsville) / Lakeside (Associate)
Carrie Jones NE Trinity (Associate)
Steve McCurry NW Bassham / Johnson's Chapel
Miriam Smith NW Central (Decatur)
John David Crowe NW Friendship
Steve Dorning NW Friendship (Associate)
Jerry Hastings NW Hillsboro / Caddo
Becky Scott NW Houston Memorial
Steve McCurry NW Johnson Chapel
Ralph Mann NW Milner's Chapel
Michael Cole NW Mt. Bethel
Thom Porter NW Pettusville
Andy Curtis NW Pleasant Hill
Holly Woodall NW Rogersville
Todd Owen NW Russellville First
Megan Barber NW The Church at Stone River (Associate)
Phillip Galyon NW The Church at Stone River (Associate)
Locke-Godbey Locke-Godbey NW The Church at Stone River (Associate)
Bill Morgan Jr. SC Asbury (Associate)
Patrick Friday SC Church at Cahaba Bend
Sarah Smoot SC Church of Reconciler
Angela Teel SC Clergy Appointed to Attend School
Rick Owen SC District Superintendent Central and South Central Districts
Tyler Christiansen SC Grace
Jimmy Bassham Jr. SC Hoover First
Chris Herbert SC Lakeview-Pelham's First
Lewis Archer SC Mountain Chapel
Wade Griffith II SC Personal Leave (¶353.2a)
Robert Lewis III SC Restoration Mission
Claudia Lewis SC Restoration Mission (Associate)
Keith Owens SC Riverchase (Associate)
Ron Schultz SC Union at Chelsea Park / Executive Director Office of Ordained Ministry
Frank Korb SE Bethlehem Campground
Karen Korb SE Bethlehem Campground
Mike Holland SE Childersburg First
Donald Smith SE District Superintendent
Keith Smith Sr. SE Equality
Kelsey Barnes SE Lanett Goodsell / Powell Chapel
Renee Garlen SE Lineville First (Associate)
Richard Garlen SE Lineville First / Oak Grove
Jason Crandall SE Midway (Wedowee)
Thomas Muhomba SE St. Thomas / Haven Memorial
Dalton Eason Jr. SW Andrews Chapel
Noah Phillips SW Big Sandy / Duncanville
Diane Housler SW Druid Hills
Ben James SW Fayette First
Michelle Hunter SW Holt
Dewayne Rigdon SW Marvin Chapel
Bo Lloyd SW St. Mark
Rodney Shamery SW St. Paul
Amy Howard SW Tuscaloosa First (Associate)


comments powered by Disqus
Discover, Develop and Deploy Spiritual Leaders to Make Disciples of Jesus Christ for the Transformation of the World.