Bishop and Cabinet announce additional appointments

5/23/2021

Bishop Debra Wallace-Padgett and the Cabinet announce the following appointment changes. These appointments, along with appointments previously announced, will be fixed during the 2021 North Alabama Annual Conference, which will gather online on June 4-5.

Unless otherwise noted, all appointments will become effective on July 1.

 

District

Church

Appointment

 
 

Part-time Appointments

   
  Central District    
CE Adamsville / Graysville Paul Weigert  
CE Mt. Carmel Michael Lowe  
CE Walker Chapel / Bethel Warrior Dan Guthery  
  Cheaha District    
CH Center Point Donna Godwin  
CH Chulafinnee / St. Mark Associate Tony Wood Effective 5/23
CH Hurricane / Greens Chapel Joey Ray  
CH Lawley's Chapel Nancy Cole  
CH Ragland Tim New  
CH Saks Marian New  
CH Union Grove / Spring Garden Corey Railey  
  Mountain Lakes District    
ML Asbury / Robertson Chapel Associate Mike Keebel  
ML Corbinsville / Kings Chapel Larry Walls  
ML Dutton / Flat Rock Renee Garlen  
ML Hagood Jeff Benson  
ML Lester Memorial Associate Skyler Jones Effective 5/23
ML Mt High Danny Ellis  
ML Salem / Martling Joseph Abbott  
  Northeast District    
NE Antioch Michael Banks Effective 5/23 
NE Oleander Associate Cody Loftis  
NE Pleasant Grove Keith Monk  
NE The Harbour Mike Stenson  
NE Valley Associate Aynslee Smithee  
  Northwest District    
NW Cloverdale / Pisgah Dave Bailey  
NW Double Springs Lisa Aaron  
NW Liberty Lynn Terry  
NW Neel Steven Barber  
NW The Church at Stone River Associate Chris Powell  
NW The Church at Stone River Associate Alan Weatherly  
  South Central District    
SC Lester's Chapel Joel Maxwell  
SC Morgan Matthew Kilpatrick  
  Southeast District    
SE Fredonia / Chapel Hill Gary Perry  
SE Lafayette First / Huguley Lon Hurst  
SE Liberty / Liberty Hill Keith Smith  
SE Mt Olive / Bethel Don Phillips  
SE New Site Bob Owens  
SE Sweet Home Nannette Brooks  
  Southwest District    
SW Andrews Chapel (Ethelsville) Carol Lambert  
SW Carollton Bobby Boothe  
SW Elmore-Center Donna Pierce  
SW Holt Bobbye Jean Hagler  
SW Kansas Neal Fuller  
SW New Hope (Gordo) / Hargrove Alicia Rhodes  
SW River of Living Water Delaney Wray  
SW Sand Springs Gordo Jerry Croft  
SW Shiloh / Lebanon Dalton Eason  
       

 

Full-Time Appointments

   
  Cheaha District    
CH Springville First Barry Dunn Effective 7/19
CH Ohatchee / Union Jenny You  
CH Trussville First Associate / Faith Senior Pastor Spencer Welch Trussville First effective 5/23
  Mountain Lakes District    
ML Section / Fyffe Richard Garlen  
ML Geraldine / Crossville Delbert Freeman  
  South Central District    
SC Riverchase Associate Jake Barrett  
  Southeast  District    
SE Alexander City Chip Vann Effective 7/19


comments powered by Disqus
Discover, Develop and Deploy Spiritual Leaders to Make Disciples of Jesus Christ for the Transformation of the World.